Dům kultury Hodonín

Svatojánské drímoty

Datum konání:16. 2. 2019
Začátek akce:19:00
Místo:Dům kultury Hodonín
Kategorie:Divadelní představení
Rezervovat
16. titul Záhoráckeho divadla, ktoré tvorí pre deti i dospelých a v roku 2017 oslávilo 10. výročie svojho vzniku.
 
Svatojánske drímoty  je upravená verzia klasickej Shakespearovej komédie Sen noci svätojánskej. Záhorácke divadlo zmenilo mená a charaktery postáv, tak aby sa priblížili regionálnemu naturelu. Lokalizácia deja sa presúva zo starovekých Atén na staroveké Záhorie, konkrétne na lokalitu Zámčisko pri obci Unín, kde sa nachádzajú zvyšky starovekého hradiska. Týmto chce Záhorácke divadlo vyvolať záujem občanov o regionálnu históriu a okrem zážitku z divadla pridať aj ďalšiu hodnotu. Text je pretlmočený podľa nášho zvyku do ľubozvučnej záhoráčtiny.
 

Vstupné 100 Kč, ZTP a senior 70 Kč 

Předprodej Kulturní dům Horní Valy, Kino Svět Hodonín a Informační centrum města Hodonína nebo online prostřednictvím tlačítka rezervovat. 

 

O čom sú Svatojánské drímoty Záhoráckeho divadla: Shakespearova predloha ponúka mnoho tém. Je to komédia, ktorá sa smeje z toho, akí sme slabí a pochabí, alebo tragédia o tom, že pre nás už niet záchrany? O láske, o drogách, o vývoji ľudstva? Je láska závislosťou, podobnou drogovej závislosti? Sú začarovania postáv použité v hre metaforou ľudskej slabosti, keď podľahneme tisícom zvodov, ktoré nám svet chystá, alebo znakom napredovania ľudstva? Je to hra o generačnej výmene? Je to akoby starý poriadok nahrádzal nový a zvykové právo otca na dcéru ako majetok sa mení? Je Oberon - Parom tým hýbateľom deja, starým čarodejníkom, čo roztáča kolesá pokroku a Puk - Rarach jeho nástrojom? Je to celé ako vývoj ľudstva – od staroveku po súčasnosť? Sú charaktery postáv zrkadlami našich slabostí, blúdení, prebudení a znovuzrodení? Sú jednotlivé motívy obsiahnuté v hre náčrtom problémov, s ktorými bude raz ľudstvo zápasiť? Je teda Shakespeare vizionárom? Prevrátenie hodnôt a zmetenie pojmov, nemožnosť vyznať sa v postavách i deji je pre túto hru špecifická a nám sa zdá že aj pre naše divadlo signifikantná.

Zo všetkých možností si Záhorácke divadlo vybralo pre svoju výpoveď motív indického chlapca, ktorý sa snažíme akcentovať a upozorniť divákov na tému ktorá sa nám zdá pre nás aktuálna a dúfame že sa bude zdať čitateľná aj pre našich divákov. 

autor - William Shakespeare – Sen noci Svätojánskej 
preklad do slovenčiny – Ľubomír Feldek
úprava do záhoráčtiny – Ján Želipský
dramaturgia – Laura Nemečkayová
kostýmy – Andrea Némethová
hudba – Ondrej Odokienko
choreografia – Martina Gašparová
technika – Michal Hebnár
réžia, scéna – Ivan A. Fodor

Hrají: Štefan Mach, Ján Černek, Elena Čambalová, Marcela Bošáková, Zuzana Hrivnáková, Juraj Riška, René Veis, Michaela Bobeková, Lucia Donovalová, Ján Želipský, Stanislav Kováč, Ivan Šimek, Peter Rehák, Iveta Fodorová, Erika Machálková, Veronika Poláková, Vasant Bhandi

 

 

 

Svatojánské drímoty

Svatojánské drímoty

Svatojánské drímoty

Svatojánské drímoty

Svatojánské drímoty

Svatojánské drímoty

Partneři