Dům kultury Hodonín

Plejtvák - Milan Šotek - DS Svatopluk

Datum konání:25. 10. 2018
Začátek akce:19.00
Místo:Dům kultury Hodonín
Kategorie:Divadelní představení
Rezervovat

Autor: Milan Šotek  / Režie: Vladimír Jašek 

Soubor: DS Svatopluk, Hodonín 

Hrají: Doktor Struna – Jiří Pavůček
Magdalena – Petra Kulčárová
Jaroslav Karuzelský – Vladan Polášek
Malajel – Lubomir Krobot
Dobromila – Ingrid Nesvadbová

O představení

Doktor Struna, český vlastenec, přispěje zásadním dílem na zakoupení kostry plejtváka myšoka pro právě budované Národní muzeum. Po řadě eskapád – kosti plejtváka je nutno odmastit v nedaleké Ringhofferově továrně – má být skelet konečně umístěn do nové budovy. Tu za Strunou přichází prostředník ředitelství muzea, Malajel, s neradostnou zprávou: kostra se do muzea nevejde, je třeba ji zkrátit o sedm ocasních obratlů. Začíná boj mezi Strunou a Malajelem o sedmero obratlů. Vedlejší dějová linka se pak točí kolem komponování oslavné „Ódy na plejtváka“ a vztahu Strunovy služtičky k mladíkovi Karuzelskému, jenž vlastnoručně pohání druhou pražskou senzaci roku 1893 – kolotoč na Královských Vinohradech (dnes známý jako kolotoč na Letné).

Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů (do Národního muzea, jen když se zbavíš obratlů). Aluze jonášovské i mefistofelovské. Téma „zprznění“ se podepíše také na formě hry – odtud její podtitul.

Vstupné 100 Kč 

Předprodej vstupenek na pokladně Domu kultury Horní Valy, Kino Svět Hodonín, Regionální centrum Hodonín, Info centrum města Hodonín nebo online prostřednictvím tlačítka rezervovat.

Více o souboru na: www.dssvatopluk.cz 

Plejtvák - Milan Šotek - DS Svatopluk

Partneři